Rubriky

Podhalaňský ovčák má dobře vyvinutý hlídací instinkt a je velmi dobrým společníkem. Není útočné povahy, ale umí hlasitě štěkat a bránit. Jsou nedůvěřivý k cizincům a oddaní jejich rodině. Jsou to společenští, učenlivý a přátelští psi s dobrým vztahem k dětem.

Popis
Průměrná výška psů je 66 – 71 cm, fen 60 – 66 cm. Průměrná hmotnost plene je okolo 36 – 59 kg. Mají masivní čistě bílou středně dlouhou srst, která je obvykle rovná, ale někdy může být i zvlněná. Je mohutné kostry a dobře vyvinutých svalů. Hlava je masivní a široká. Oči by měly být co nejtmavší, středně velké, šikmo uložené a tmavě lemované. Uši jsou středně dlouhé, silné a hustě osrstěné. Mají hustě osrstěný ocas, který nikdy nesmí být zatočený. Končetiny jsou osvalené s velkými a oválnými tlapami.

Chování
Podhalani jsou teritoriální, loajální a ochranářští k jejich majitelům. Jsou velice dobrými hlídači, kteří štěkají na všechno, co je podezřelé a neútočí, dokud to není nezbytně nutné. Z doby, kdy hlídali ovce, jsou velmi inteligentní, klidní a nezávislí.

Historie
Předpokládá se, že mezi podhalany a dalšími nejvýznamnějšími velkými plemeny pasteveckých psů v Evropě existují příbuzenské vztahy. Podhalaňský pastevecký pes je potomkem velkých mastifů, kteří byli přivezeni do Evropy před více než 1000 lety. Předchůdci tohoto psa byli do Polska přivezeni ve 4. nebo 5. století, avšak toto konkrétní plemeno se zformovalo až v 17. století. Původně se využívali k hlídání stád ovcí nebo jako pracovní psi k tahání nákladů. Dále se také hodí na pátrací a zachraňovací akce. Na území Kanady a USA podhalaňský ovčák pracuje u policie a armády.
IMG_6283.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one